سه شنبه , مرداد ۳۰ ۱۳۹۷
قره قاط

قرقات

نام علمی: Vaccinium arctostaphyllus

نام دیگر: قره گیله ، سیاه گیله، قره‌قروت، قراقاط، قراقاظ، قراطاط، سیاه‌دار، قره‌قاط سیاه ، قره‌قاط سرخ کرانبری ، بلوبری و قره قات، انگور باوو

قره قاط

درختچه­ای پر شاخه به ارتفاع دو تا سه متر با برگ‌هایی مشابه برگ مورد است. میوه­ی این گیاه از نخود کوچک‌تر و کروی شکل به رنگ سیاه و در بعضی موارد قهوه­ای سیر است که به طور خوشه­ای بر سر شاخه­های درخت افشان می­باشد. در ایران چند گونه دارد. این درخت در اوایل بهار برگ می‌کند. در ماه اردیبهشت شکوفه می­دهد. شکوفه­های آن متوسط به رنگ سفید و در بعضی موارد زرد تیره هستند. شکوفه‌ها تا خرداد دوام دارند تا آنکه تبدیل به میوه می‌شوند. میوه‌ها کروی شکل در اوایل سبز تیره در اثر اشعه‌ی نور خورشید می­رسند و تغییر رنگ می‌دهند تا آنکه در اواخر اردیبهشت تا تیر مورد بهره­برداری می­گردند. در این ماه‌ها کشاورزان آن را چیده در آفتاب خشک می­کنند و می‌فروشند.

 قرقات طبیعت سرد و خشک دارد.

قسمت مورد استفاده:  میوه

بیماری­های چشم: خستگی‌ چشم از کار روزانه را رفع می‌کند . اگر بر اثر کم­خوابی دچار دید کم چشم شده‌اید از دم کرده‌ی این گیاه کمک بگیرید. ﺑﺮﺍﻱ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺍﻣﺮﺍﺽ ﭼﺸﻢ، ﻫﻨﮕﺎﻡ ﮐﻢ­ﺳﻮ ﺷﺪﻥ ﺩﺭ ﺷﺐ، ﻳﺎ ﺑﺮﺍﻱ ﺩﻳﺪ ﺑﻬﺘﺮ ﺭﻭﺯ و ﺩﺭ ﺑﻌﻀﻲ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﻣﺎﻧﻨﺪ بالارفتنِ ﻓﺸﺎﺭ چشم ﻣﻔﻴﺪ ﺍﺳﺖ. همچنین از آب مروارید پیشگیری می کند و در درمان آسیب های شبکیه در اثر دیابت موثر است.

 دندان و لثه :‌استفاده از دمکرده گیاه به عنوان دهانشویه باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان و همچنین جلوگیری از خونریزی لثه می شود.

 دیابت، چربی و فشارخون: مصرف این گیاه به صورت دم کرده طی ۴ تا ۶ هفته باعث کاهش و تنظیم هر سه مورد ذکر شده خواهد شد. البته به یاد داشته باشید که فقط تکیه کردن به مصرف گیاه کافی نیست،‌بلکه باید برنامه غذایی مناسب داشت تا از عوارض بسیاری مشکلات و بیماری ها در امان ماند.

غلظت خون : این گیاه شباهت های زیادی به زرشک دارد با توجه به اینکه مقادیر مواد تاثیرگذار این گیاه نسبت به زرشک بیشتر بوده و بهترین تاثیر را برای افرادی که دارای غلظت خون هستند داراست.

تصلب شرایین و آمبولی سرخرگی: قرقات اثرات محافظتی بر عروق دارد و با تنظیم فشار خون از تجمع پلاکت ها و لذا تشکیل لخته و مسدود شدن رگها جلوگیری می کند. هنگامی که رسوبات چربی و سایر مواد در سرخرگ‌های بدن تجمع یابد، موجب تنگی آنها می‌شود و عبور جریان خون دشوار می‌گردد که به این حالت “تصلب شریان” یا همان “آترواسکلروز” می‌گویند. این وضعیت به انسداد عروق خونی قلب (سرخرگ‌ها) و در نتیجه بروز حمله قلبی یا درد قفسه سینه منجر می‌شود. وقتی دیواره داخلی یک سرخرگ آسیب ببیند، یک نوع از سلول‌های خونی به نام پلاکت‌ در محل‌ صدمه دیده، گرد هم می‌آیند. رسوبات چربی نیز در این نقاط جمع می‌شوند.در ابتدا رسوبات فقط شامل هزارها سلول‌ حاوی چربی است، اما با پیشرفت این فرآیند، پلاکت ها به لایه‌های عمیق‌تر دیواره سرخرگ حمله کرده و موجب ایجاد زخم و رسوب پلاک می‌شوند. مشخصه اصلی تصلب شریان، تجمع مقادیر زیاد رسوب چربی (پلاک) است. مهم ترین خطر این رسوبات، تنگ شدن مجرای سرخرگی است که خون در آن جریان می‌یابد. وقتی این حالت روی می‌دهد بافت‌های بدن که از طریق سرخرگ مبتلا، تغذیه می‌شوند، به مقدار کافی خون دریافت نمی‌کننداین احتمال نیز وجود دارد که قطعه‌ای از رسوبات چربی از جدار رگ کنده شده و با جریان خون حرکت کرده و در مکانی دورتر یک سرخرگ را مسدود کند. به این حالت آمبولی سرخرگی می‌گویند.

اسهال: به دلیل ﻭﺟﻮﺩ ﺗﺎﻧﻦ ﺩﺭ ﻣﻴﻮﻩ­ی گیاه ﮔﺎﻫﻲ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺿﺪ ﺍﺳﻬﺎﻝ ﻣﺼﺮﻑ می­ﮐﻨﻨﺪ. ﻣیوه‌ی ﺗﺎﺯﻩ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻳﻦ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﻴﺴﺖ ﻭ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺧﺸﮏ ﻭ ﮐﻬﻨﻪ ﺷﺪﻥ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐنید. یک قاشق مرباخوری قرقات را با یک فنجان آب سرد روی حرارت بگذارید تا یک جوش بزند و سپس یک ساعت دم بکشد. سپس صاف­کرده­ی آن را  نیم ساعت قبل از هر وعده­ی غذایی بنوشید.

پیشگیری و درمان سرطان سینه(پستان) : این گیاه معجزه گر دارای منابعی غنی از مواد ضد سرطانی است که برای پیشگیری و حتی جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی مختلف و همچنین سرطان پستان استفاده می شود که برای این امر باید از دمکرده گیاه به صورت روزانه استفاده کرد.

ضدعفونی مجاری ادرار : مصرف مرتب و مداوم از دمکرده این گیاه اثر ضدعفونی کننده مجاری ادرار به ویژه در بانوان را داشته و اگر مبتلا به عفونت های ادراری شدید هستید توصیه می کنم حتماً از دمکرده این گیاه معجزه آسا استفاده کنید و اثر نتیجه بخش چشمگیر آن را مشاهده کنید.

تولید و تثبیت کلاژن: یکی از مهم ترین پروتئین های بدن، کلاژن است که در ساخت قسمت های مختلف پوست برای جوان سازی و ترمیم کننده پوست ، تاندون، رباط و غضروف نقش اصلی را دارا است. کلاژن در زمان التهاب روماتیسمی، امراض دهانی و یا بیماری های استخوان و مفاصل از بین می رود. عمل مهم دم کرده ی گیاه جلوگیری از این عمل است.افزون بر آن دارای خاصیت افزایش ویتامین C داخل سلولی و کاهش شکنندگی مویرگ ها هستند که از این نظر دو برابر قوی تر است.

خاصیت آنتی اکسیدانی : تحقیقات انجام شده، معلوم گشته است که میزان آنتی‌اکسیدان‌های موجود در گیاه چند برابر بیش تر از میوه‌هایی است که مصرف آنها متداول است. آنتی‌اکسیدان‌ها با دادن الکترون به رادیکال‌های آزاد باعث تثبیت آنها شده و جلوی فعالیت‌های شیمیایی زیانبار آنها را می‌‌گیرند. تحت شرایط استرس، قابلیت بدن در جهت تولید آنتی‌اکسیدان‌ها کاهش می‌یابد و استفاده از قر‌قات در این گونه موارد می‌تواند به عنوان منبع غنی از نظر آنتی‌اکسیدان‌ها عمل کند.

تثبیت و تقویت حافظه در سالمندان : مقابله با عوارض سالخوردگی ازجمله کاهش تعادل و کمی‌حافظه از دیگر خواص این گیاه است.

روش های مصرف

 روش های مصرف که در ادامه مطلب مطالعه خواهید کرد برای هر دو نوع محصول یعنی گیاه و بسته بندی تی بک است که باید به صورت دمکرده و دو مرتبه در طول روز میل شود.بهترین زمان مصرف قبل از صبحانه و شام می باشد.

روش مصرف گیاه : ۵ گرم  گیاه را خرد خرد کرده به همراه یک لیوان آب سرد حدود ۱۰ دقیقه روی حرارت قرارداده پس از جوش آمدن شعله را کم کرده و حدود یک ساعت دم کنیدسپس صاف شده را میل می کنید.

روش مصرف تی بک : یک کیسه را نیم ساعت قبل از غذا در یک فنجان آب جوش قرار داده درب آن را ببندید و به مدت  ده دقیقه صبر کنید سپس کیسه را پس از فشردن خارج نموده محتوی فنجان را که مایعی صورتی رنگ با طعم مطبوعی می باشد میل نمایید.

نکته ی مهم: این چای همیشه باید نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود تا بیشترین اثر را داشته باشد.

سفارش محصول

درباره ی حکيم تهراني

متولد کرمان محقق طب سنتي با بيش از نيم قرن تجربه در رابطه با تهیه و ارائه انواع ‌گياهان دارويي داراي پيشينه ابا اجدادي بيش از 8 نسل در زمينه گياهان دارويي نويسنده مقالات گوناگون گياهي در روزنامه هاي معتبر محلي در استان کرمان . تلفن : 32238380-034

همچنین ببینید

جوانه شبدر

گیاه معجزه گر در درمان کم خونی و پلاکت پایین

Miracle herb in the treatment of anemia and low platelet سلام این بار قصد معرفی …

۱۸ دیدگاه

 1. با سلام می خواستم بدونم روش درمان بیماری ام ای با شربت کامبوجا به چه شکل است من خودم دچار این بیماری هستم . با سپاس

  • طبق دستورات ارائه شئه در مطلب مورد نظر عمل کنید باتوجه به بیماری که دارید باید در ابتدا کمی با احتیاط استفاده کنید تا بازخورد آن روی بدن خود را متوجه شوید.

 2. با سلام . براى پیشگیرى از امراض و پوسیدگى دندان چه مدت باید از قرقات استفاده کرد ؟ با تشکر

  • در ابتدا تاکید به استفاده از نخ دندان دارم که حتی از مسواک هم واجب تره و پس از اون باید بعد از هر بار نخ دندان و مسواک از دمکرده برای دهانشویه استفاده کنید.

 3. سلام وخسته نباشید
  من دچارهضم نشدن غذاهستم یعنی آروغ میزنم چیزهای خام میخورم بیشترآروغ میزنم وغذاهضم نمیشه پیش پزشک رفتم داروبهم داداماداروتموم شدبدون تاثیربودرفتم عرق نعناع گرفتم دیدم خیلی خوب بودبرام ازداروهم بهتربودچندتاروگرفتم خوردم میخوام بدونم چندوقت باید عرق نعناع باید مصرف کنم یاعریقیجات دیگه هم باید مصرف کنم من شنیدم گفتندعرغ زیره عرق نعناع عرق آویش روباید بخوری تاخوب بشی آیااین روش خوب هست
  مشکل من آروغ زدن وهضم نشدن غذاهست بعضی موقع حالت تهوع بهم دست میده ودردهان آب میادوسن من ۲۷ساله هستم
  باتشکرسیدعلی ازاستان گیلان لنگرود

 4. باسلام و عرض ادب.
  من پسرس ۲۵ ساله هستم.در خوزستان زندگی می کنم و طبع گرمی دارم.می خواستم در مورد روش های برطرف کردن ضعف اعصاب من رو راهنمایی کنید.خیلی زود عصبی می شوم و در موارد استرس زا کنترلم را از دست می دهم و تمرکزم پایین می آید.
  هم چنین لطف کنید طریقه مصرف اسطخودوس رو برای تقویت اعصاب بیان کنید.
  باتشکر

  • من احتمال میدم که خیلی هم کم خون باشید.
   ۱ قاشق چایخوری اسطوخدوس را مانند چای دم کنید و با مقداری عسل شیرین کرده و میل کنید این عمل را دو بار در روز انجام دهید.

 5. با سلام دوباره

  اخیر متوجه شدیم که مادرم متاسفانه دچار سرطان روده بزرگ شده .حدودا یه هفته ست که عمل شده و توده از بدنش خارج شده
  هنوز دوره های شیمی درمانیش هم شروع نشده.میخواستم عاجزانه ازتون در خواست کمک در تسریع روند بهبودیش و ریشه کن شدن بیماریش کنم.هر کاری که لازمه یا چیزی که لازم باشه براشون تهیه میکنم.الان هم برای تسریع بهبودی زخمش جوجه محلی رو بصورت آبپز براش اماده میکنم.به نظر شما موثر هست؟؟
  ببخشید اگه سوالمو توی مطلب نامربوط پرسیدم.نمیدونستم کجا باید مطرحش کنم.
  با تشکر از شما

  • استفاده از جوجه محلی یکی از بهترین درمان هاست.
   باید به همین شکل با مصرف غذاهایی که ایشان را دچار یبوست نمی کند،کمک کنید.

 6. با سلام
  برای استفاده از قرقات برای درمان دیابت و چربی و قند خون چه مدت؟ و هر روز چند گرم باید قرقات مصرف کرد؟

 7. با سلام
  ایا شما درباره یامز وحشی اطلایی دارید.

 8. بنام خدا با عرض سلام و ادب و احترام جناب آقای دکتر حکیم تهرانی : درمان کودکانی که عصبانی می شوند و مشکل شب اداراری دارند چیست

 9. سلام
  خسته نباشید ایا گیاهی که خواص انتی اکسیدانی بالایی داشته باشه سراغ دارید؟همچنین گیاهی که خواص ضد میکروبی نیز داشته باشه؟

 10. سلام حکیم
  برای کسی که انسولین استفاده میکنه وقندش بالاست چه پیشنهاد میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.