سه شنبه , تیر ۲۶ ۱۳۹۷
خانه / طب سنتي / طب سنتی و روش های درمان جوش صورت و بدن
جوش صورت

طب سنتی و روش های درمان جوش صورت و بدن

Traditional medicine And Ways the treat of Face And Body Acne

جوش صورت 

شاید شما هم از دسته افرادی باشید که مدتها با جوش صورت و بدن در گیر هستند. که گاهی با مصرف برخی مواد غذایی ، لوسیون ها و حتی مواد طبیعی بهتر و یا بدتر می شوند. راه های بسیاری برای درمان این مشکل وجود دارد که باید ابتدا در رابطه با علل ایجاد کننده این مشکل آشنا شویم و سپس به سراغ درمان برویم.پس تا درمان نهایی این مشکل با ما همراه باشید.

 عوامل ایجاد جوش صورت و بدن

مواردی که در حال مطالعه آنها خواهید بود از عوامل موثر در ایجاد و تشدید جوش های صورت و بدن هستند.

 • چربی پوست : چربی زیاد پوست صورت و بدن که از شایعترین عوامل ایجاد جوش است ترشحات چربی وقتی برای خارج شدن از پوست مسیری نداشته باشند باعث تشکیل غده های چربی شده که گاهی با نرسیدن غده به سطح پوست باعث تشکیل جوش های زیر پوستی می شوند که در این باره باید به این نکته اشاره کنیم که برای متعادل کردن چربی پوست باید از مصرف مواد غذایی چرب به ویژه مواد غذایی که دمای ذوب بیش از دمای بدن یعنی ۳۷ درجه دارند خودداری کرد و همچنین موادی مانند سس مایونز. بیشتر از روعنهای مایع برای تهیه غذا استفاده کنید در اینجا یادآور می شوم که مواد قندی که در طول روز مصرف می کنیم مانند : نوشابه ، انواع مربا ، شربت ها و به ویژه انواع شکلات وقتی وارد دستگاه گوارش می شوند کبد برای اینکه با بالا رفتن قند مقابله کند با ترشح آنزیمی قند اضافه را تبدیل به چربی می کند پس در مصرف انواع مواد قندی تجدید نظر کنید.
 • شیرینجات : مصرف انواع شیرینجات قنادی به ویژه شیرینجات تازه و دارای خامه ، گردو و انواع مغز ها و شکلات باعث شدت این مشکل خواهد شد گاهی محبت پدرها و مادر ها در سنین پایین تر که جایزه هایی را شکلات و یا از مواد قندی فراوان تشکبل شده را به کودکان خود می دهند غافل از اینکه در سالهای آینده مشکلاتی مانند انواع جوش ها ، لکه ها و گاهی هم اگزما گریبانگیر عزیزانشان خواهد شد پس بیایید از همان دوران کودکی تنقلات طبیعی که در حال فراموش شدن هستند را به کودکان خود بدهیم تا در آینده نه تنها مشکلات اینچنینی نداشته باشند بلکه آینده سازان فردا با دارا بودن پوستی صاف و شاداب ذهنی باز برای حل مسائل داشته باشند تا درگیر باشند.
 • اصلاح : گاهی اصلاح که به همراه در آوردن موهای زاید انجام می شود در اثر فشار هایی که به پوست وارد می شود پوست دچار التهاب می شود و به صورت جوش نمایان می شود .
 • لوازم و مواد آرایشی : گاهی استفاده از مواد آرایشی و پاک نکردن اصولی این مواد و اکتفا به پاکسازی پوست با دستمال و حتی با آب بدون استفاده از مواد شوینده اسیدی و قلیایی محیطی را برای رشد این باکتری ها آماده می کند که باعث پیشرفت و یا ماندگاری بیشتر جوشها می شود.
 • تماس موی سر با پوست : گاهی پوست حساس بوده و با تماس موی سر با پوست صورت باکتری از مو به پوست منتقل و باعث جوش می شود مخصوصا این مسئله در مورد افرادی که از موادی مانند روغن و ژل استفاده می کنند بیشتر دیده می شود.
 • کرم های ضد آفتاب : در صورتی که بر جسب کار و فعالیتی که انجام می دهید مجبور به استفاده از کرم های ضد آفتاب هستید باید به این نکته اشاره کنم که بهترین کرم های ضد آفتاب با لایه های حفاظتی مختلف بعد از گذشت دو ساعت کارایی خود را از دست داده و خود ماده ای مخرب برای پوست خواهند شد. در زمان مصرف کرم های ضد آفتاب با در نظر گرفتن زمان گقته شده پوست را با استفاده از صابون های آنتی باکتریال شستشو کرده و پس از خشک کردن پوست کرم خود را تجدید کنید. در صورت امکان از کرم های ضد آفتاب بدون چربی استفاده کنید.
 • تغییرات هرمونی : تولیـد و ترشح زیاد چربی در غدد که تواند به علت ارثی بودن یا پرکاری تیروئید و یا که با توجه به سن بلوغ در خانم ها و آقایان که گاهی میزان هورمون در سطح طبیعی می باشد ولی پوست به این مقدار طبیعی نیز حساس است. به همر ریختگی هرمونی می تواند باعث ایجاد و تشدید جوش شود.
 • چاقی و اضافه وزن : چاقی ، اضافه وزن که از مواردی برای ابتلا به جوش بوده و همچنین علاقه به مصرف مواد چرب و پر انرژی که گاهی همراه با ادویه فراوان نیز هستند به ویژه خوردن غذاهای ساندویچی که حتی دیر هضم بوده و تولید یبوست در افراد می کنند را باید با جدیت هرچه تمام تر از برنامه غذایی روزانه حذف کرد.
 • تعریق : تعریق در فصل گرما و یا حضور در مناطق و یا محل هایی که باعث تعریق زیاد می شود و شستشو نکردن پوست به صورت منظم یکی دیگر از عوامل شایع جوش است.
 • نور ماوراء بنفش : یکی دیگر از عوامل شایع تشدید جوش در تابستان نور خورشید است که توصیه می کنم در این فصل از کلاه و یا نقابهایی که بر روی پیشانی قرار می گیرد و نقش سایه بان برای پوست را دارد استفاده کنید تا کمتر نور ماوراء بنفش خورشید را جذب کنید.
 • دستکاری جوش : دستکاری و یا ترکاندن این جوش ها باعث باقی ماندن جای آنها می شود در صورت امکان کمتر مقابل آینه بروید که نگاهی جهت شمارش و حفظ مکان جوش ها کنید.
 • استرش و تنش روحی : استرس های روحی یکی دیگر از عوامل ایجاد و تشدید این جوش ها هستند که باعث نا اختلال در دستگاه گوارش و از بین رفتن و ضایع شدن برخی مواد غذایی ، ویتامین ها و همچنین باعث بیشتر شدن میل به خوردن مواد قندی می شود.
 • مشکلات کبدی : غذاهای دیر هضم و چرب مانند تخم مرغ ، ماکارونی و بسیاری غذاهای چرب و پر ادویه دیگر که نیازمند به ساعت هضم طولانی باشند شما را دچار مشکلات کبدی می کنند که مشکلات کبدی مانند کبد چرب در ایجاد و تشدید جوش صورت نقش مهمی دارد پس از مطلع شدن از این موضوع باید در صدد درمان این مشکلات باشید.
 • زندگی در مناطق با آب و هوای آلوده : زندگی در شهرهای بزرگی مانند تهران که درصد آلودگی در هوا بسیار زیاد است و با توجه به پوست چرب و خاصیت جذب هر نوع آلودگی موجود در هوا و همچنین مصرف آب های آلوده حتی جهت شستشوی پوست در ایجاد و تشدید جوش نقش موثری دارند. توصیه می کنم با در نظر داشتن عوامل گفته شده با هر بار خارج شدن از منزل و محل کار و برگشت دوباره پوست را با استفاده از لیف بسیار نرم و صابون های آنتی باکتریال شستشو کنید.
 • میوه ها ، تنقلات ، آجیل : میوه هایی مانند : موز ، خرما ، انگور ، انجبر ، انبه ، خربزه ، گرمک ، طالبی ، تنقلاتی مانند : چیپس ، پفک ، شکلات ، کیک ، بیسکویت ، انواع بستنی ، شیر موز ، شیر انبه ، مغز گردو ، پسته ، بادام زمینی ، بادام هندی ، تخمه آفتابگردان ، انواع آجیل و اونواع تنقلات چرب ، شیرین و پر انرژی در ایجاد و تشدید جوش ها نقس دارند.
 • مواد غذایی دارای مواد نگهدارنده : مصرف مواد غذایی که دارای مواد نگهدارنده بوده که باعث مشکلات کبدی و همچنین جوش می شود توصیه می شود که در ابتدا مصرف این مواد را کم و در نهایت قطع کنید حتی مواد غذایی که در منزل تهیه و به مدت های طولانی در فریزر نگهداری و بارها گرم می شوند در ایجاد و تشدید انواع جوش ها نقش دارند.
 • لبنیات : مصرف لبنیات پرچرب مانند ماست پرچرب ، شیر پرچرب ، خامه و حتی پنیر های خامه ای مشکلات چوش ها را تشدید می کنند پس در هنگام خرید لبنیات کم چرب را برای مصرف انتخاب کنید.
 • یبوست های طولانی : یبوست یکی از عوامل شایع مشکلات پوستی مانند لکه و جوش صورت است که اگر دچار این مشکل هستید باید در ابتدا با تصحیح مواد غذایی سعی در رفع یبوست داشته باشید زیرا بسیاری از مواد چرب و مضر باید از طریق روده ها و دستگاه گوارش دفع شوند.
 • تغییرات هرمونی در خانم ها : عقب و یا جلو شدن زمان سیکل ماهانه در خانم ها یکی دیگر از عوامل جوش است که ریشه در استرس و مشکلات روانی دارد.
 • قهوه و نسکافه : مصرف قهوه و نسکافه را به دلیل مقدار زیاد کافئین موجود در این مواد به حداقل برسانید.
 • گوشی موبایل : می توان گفت که گوشی موبابل یکی از آلوده ترین وسایلی است که ما روزانه حتی شبها استفاده می کنیم.
 • رو بالشتی : روبالشتی هم که در طول شب تا صبح حدود ۸ ساعت با پوست ما در تماس است یکی دیگر از موارد آلوده است که باید در حفظ و بهداشت آن دقت بیشتری کرد.

طب سنتی و روش های درمانی جوش صورت و بدن

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که درمان جوش ها نیازمند به صبر و حوصله بوده و در ضمن روش های درمانی مورد بحث از بهترین روش های درمانی در طب سنتی هستند که با اجرای این روش ها البته با توجه به رعایت مواردی که ذکر شد نه تنها جوش های صورت و بدن را رفع کرده حتی پوستی روشن و شاداب نیز خواهید داشت.

 • ورزش مرتب و منظم : در ابتدا باید به این نکته اشاره می کنم که ورزش مرتب و منظم در رفع جوش ها و خونرسانی به قسمت های مختلف پوست بسیار مناسب بوده و باعث درمان این مشکلات می شود اما باید بعد از هر جلسه ورزش استحمام را فراموش نکنید.
 • خواب : سعی در تنظیم ساعت خواب داشته باشید زیرا خواب کافی در طول شبانه روز به کاهش استرس و مشکلات عصبی کمک فراوانی خواهد کرد پس هر شب راس ساعتی معین به رختخواب بروید و صبح زود هم بیدار شوبد.
 • میوه ، سبزیحات و سالاد : استفاده از انواع میوه ها به ویژه مرکبات و میوه هایی با طبع سرد میوه هایی مانند : آلبالو ، توت ، شاه توت ، توت فرنگی ، لیموترش، سیب ، هندوانه ، آلو ، زردآلو ،آلوی سیاه ،گلابی ، نارنگی ، پرتقال ، گریپ فروت ، بکرایی و سبزیجات و سالاد فراوان به همراه غذا به دلیل فیبر فراوان و کمک به دستگاه گوارش که نقش مهمی در از بین رفتن جوش ها دارد توصیه می شود. گاهی به صورت روزانه مقداری کاهو یا خیارسبز را به همراه سیب درختی با استفاده از دستگاه آبمیوه گیری آب گرفته و میل کنید.
 • غذاهای دریایی : مصرف مرتب غذاهای دریایی در درمان انواع جوش تاثیر مثبت دارد به شرطی که از ادویه های تند خبری نباشد.
 • آب : مصرف روزانه بین ۶ تا ۸ لیوان آب که این عنصر حیاتی با کمک به کلیه ها ، کبد و همچنین ایجاد تعریق و دفع سموم از این طریق به درمان جوش صورت و بدن کمک بسزایی خواهد کرد. پس مصرف روزانه آب را فراموش نکنید.
 • صابون مناسب : استفاده از یک صابون مناسب به صورت شستشو چند  بار در طول روز  در جهت درمان یکی دیگر از قدمها به سوی موفقیت در درمان جوش است که توصیه می شود از صابون گوگرد ۱۰% برای شستشوی بدن و از صابون سفیداب مغز بادام برای شستشوی صورت که با استقاده از لیف بسیار نرم و بدون ایجاد فشار و زخمی کردن جوش ها انجام شود بسیار مناسب خواهد بود.
 • لیموترش تازه : مصرف خوراکی و ماساژ لیموترش تازه بر روی پوست نه تنها باعث درمان جوش های صورت می شود بلکه باعث روشن شدن پوست نیز شده و بسیاری اثرات درمانی دیگر نیز دارد. هر روز یک عدد لیمو ترش را از وسط نصف کرده و به همراه تمام وعده های غذایی و با فشردن و آب گرفتن داخل غذا میل کنید این عمل کمک به هضم غذا و کمک به تصفیه خون که وظیفه کبد است خواهد کرد و برای صورت با ماساژ به صورتی که هیچ فشاری به پوست وارد نکنید ماساژ داده و چند دقیقه بعد پوست را شستشو کنید این عمل باعث از بین بردن محیط آلوده ای که باکتری های سطح پوست برای زندگی استفاده می کنند خواهد شد.
 • زرشک سیاه یا زرشک آبگیری : این نوع زرشک که به رنگی تیره متمایل به سیاه بوده و برخلاف زرشک پلویی دارای هسته است را به مقدار ۲۵۰ تا ۵۰۰ گرم تهیه و پس از پاکسازی و شستشو با ۸ تا ۱۲ لیوان آب به مدت ۲۴ ساعت در ظرفی چینی و یا لعابی خیس کرده در یخچال نگهداری و هر روز صبح یک لیوان و هر شب یک لیوان از صاف کرده را میل کنید 
 • خاکشیر : مقدار ۲ قاشق خاکشیر را هر شب به همراه یک لیوان آب خیس کرده و هر صبح مقداری آب لیموترش و عسل را اضافه کرده و میل کنید.
 • سرگل بنفشه : سر بنفشه یکی از گیاهان دارویی با طبع سرد بوده و در درمان مشکلات کبدی و همچنین مشکلات پوستی دارای سابقه طولانی است .برای این منظور مقدار ۲ قاشق از سرگل بنفشه را هر شب با یک لیوان آب خیس کرده و روز بعد صاف کرده و میل نمایید همچنین توصیه می شود که تفاله باقی مانده را روی به صورت ماسک روی صورت قرار داده و پس از گذشت ۱۰ دقیقه پوست را با آب ولرم بشویید.
 • جوانه گندم : جوانه گندم به صورت تازه و حتی خشک به دلیل فراوانی ویتامن های گروه ب و همچنین فیبر در درمان این مشکلات تاثیر بسیار داشته و توصیه می شود که تا پایان درمان از مصرف روزانه جوانه گندم و یا از خشک برای غذا و سالاد بهره ببرید همچنین می توان مقداری از پودر جوانه را به همراه  مقداری شیر کم چرب به صورت ماسک روی صورت قرار داده و قبل از خشک شدن ماسک پوست را شستشو کنید.
 • ماسک طبیعی ضد جوش و روشن کننده : این ماسک که نه تنها درمان بسیار مناسبی برای جوش صورت است بلکه بک ماسک روشن کننده فوق العاده نیز است.

مواد لازم

 • خیار سبز متوسط ۱ عدد
 • روغن زیتون ۱ قاشق چایخوری
 •  لیموترش تازه ۱ عدد
 • عسل یک قاشق چایخوری
 • بابونه شیرازی ۱ قاشق مرباخوری

روش مصرف

این ماسک یکی از طبیعی ترین ماسک ها برای پوست بوده که ضمن اثر بخشی مناسب برای پوست و دارای اثر ویتامینه نیز هست که توصیه می شود روزانه یک بار و زمانی که قصد خارج شدن از محل کار ، منزل و یا قصد رفت و آمد در مقابل نور مستقیم آفتاب را ندارید مبادرت به مصرف این ماسک کنید. ابتدا پوست را با آب گرم و صابون شستشو کرده سپس بابونه را همراه با دو استکان آبجوش دم کرده پوست را بخور داده سپس لیموترش تازه را آب گرفته به همراه مواد ذکر شده را با هم مخلوط کرده روی پوست قرار داده و پس از گذشت ۱۵ دقیقه پوست را با آب ولرم شستشو کنید.

 • مخلوط عرق شاه تره و عرق کاسنی : مخلوط عرق کاسنی و شاه تره به صورت مساوی و مصرف روزانه دو لیوان که یک لیوان بین صبح و ظهر و یک لیوان بین عصر و شب میل شود بسیار اثر بخش بوده و دوره درمان را کوتاه تر خواهد کرد.
 • مخلوط عرق بید و کاسنی : مخلوط عرق بید و کاسنی به صورت مساوی و مصرف به صورت روزانه به جای آب در روند پیشرفت هر چه سریعتر به سوی درمان تاثیر عالی دارد.
 • گلاب : استفاده از گلاب هم یکی از راههای پیشگیری و همچنین درمان جوش‌های صورت است. برای این کار بهتر است صورت خود را هر روز با گلاب شستوشو دهید. البته بهتر است این کار قبل از خواب انجام شود تا گلاب مدت زمان بیشتری روی پوست باقی بماند.
 • درمان جوش صورت بعد از اصلاح : مقداری سفیداب نقره را به همراه عرق بید به صورت ماسک بعد از هر بار اصلاح روی صورت ماساژ داده و قبل از خشک شدن ماسک پوست را شستشو کنید این نوع درمان یکی از بهترین و قدیمی ترین درمانهای جوش صورت بعد از اصلاح است که هم برای خانم ها و هم برای آقایان بسیار مفید خواهد بود.

درباره ی حکيم تهراني

متولد کرمان محقق طب سنتي با بيش از نيم قرن تجربه در رابطه با تهیه و ارائه انواع ‌گياهان دارويي داراي پيشينه ابا اجدادي بيش از 8 نسل در زمينه گياهان دارويي نويسنده مقالات گوناگون گياهي در روزنامه هاي معتبر محلي در استان کرمان . تلفن : 32238380-034

همچنین ببینید

معرفی مزاج صفراوی

معرفی مزاج ها (مزاج صفراوی)

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم کمی دقت در مصرف غذاهای روزانه یکی …

۷۸ دیدگاه

 1. سلام
  من حدود ۳ ماهی هست که ساق پام زخمی به شعاع ۳ سانتی متر هست اصلا خوب بشو هم نیست چیکار کنم؟
  باید عرض کنم که شبا آب خون پس میده و حسابی عمق داره.
  و در اثر استفاده از ژیلت اینجوری شده.
  پیشتر از راهنماییتون ممنونم.

 2. بسیار مفید بود
  ممنون

 3. سلام وقت بخیر. میخواستم بدونم راهی واسه درمان میلیا دارید؟ زیر بلک و کنار بلکم زده.

 4. با تشکر از سایت بسیار مفید شما.

 5. سلام میخواستم بدونم صدر با ابلیموی تازی واسه رفع جوشای صورتم موثرن؟واینکه جای جوشا میرن؟لایه برداری میشه؟

 6. سلام
  پوسته من ظاهرا خشکه اما سطحش به خاطر جوش های خیلی ریز زیرپوستی صاف نیست و با خوردن تتراسایکلین فقط خوب میشه.چه گیاهی میتونم جای تترا مصرف کنم؟

 7. سلام.چند سالی هست روی بازوهام دونه های ریز میزنه برای رفعشون چیکار باید کنم؟

 8. چرا صدر با ابلیمو باید با احتیاط مصرف کنم؟

 9. سلام حکیم تهرانی خسته نباشید بهتون میگم بخاطر چنین سایت عالیی من ۱۳ سال دارم و روی بینی ام جوش خونی زده ام.تمامی کار های تاپیک بالا را انجام داده ام و نتیجه نگرفته ام و از دست این خرجوش های خونی کلافه شده ام و این چهارمین بار است که جوش خونی میزنم چه کاری انجام دهم لطفا جواب رو بهم ایمیل کنید?

 10. ببخشید برای سفت شدن پوست صورت باید چی کار کرد؟

 11. با تشکر از مطلب عالیتون میخواستم بگم که من روی بینی ام حدود ۳ماهی است که جوش های خونی میزنم و تمامی کارهای تاپیک بالا را انجام داده ام در ضمن ۱۳ سال دارم و باید برای از بین بردن این جوش ها چه کاری انجام دهم ؟؟؟

 12. سلام.آیا راه حلی برای از بین بردن غده ی چربی هست؟رو مچم زده

 13. با سلا م برای درد پا که شبا خصوصا خیلی اذیتم میکنه درمانی بگید.با تشکر

 14. سلام من چندوقت دیگه عروسیمه روی صورتم فقط جای جوشه، جوشام رفتن الان همشون زیرپوستی شدن خیلی تابلوهستن ب رنگ قرمز و قهوه ای راه حلی برای بردن سریع اینا و همچنین راه حلی برای درمان سیاهی دور چشم.ممنون

 15. سلام جناب حکیم
  متاسفانه من از از مژه مصنوعی استفاده کردم و بعد از دو هفته که مژه ها را از چشمم برداشتم متوجه شدم مژه های خودم هم ریخته (یا شاید کنده شده) البته نه بصورت کاملا بلکه بیشتر مژه بلندترم. از چه روغن یا داروی گیاهی برای رشد مجدد مژه باید استفاده کنم؟ به من پیشنهاد شده که ترکیبی از روغن فندوق و سیاه دانه را روزی چندین مرتبه استفاده کنم. آیا این روش موثر است؟

 16. با سلام
  آقای دکتر من به محض اینکه موادغذایی با طبع گرم میخورم درناحیه باسن کورک میزنم ومتاسفانه خیلی دیر جای این کورک ها خوب میشه وسیاه باقی میمونه حالا نمیدونم به خاطر خوردن همین موادغذایی گرم هست یا خیر؟؟؟؟؟
  آیا راهی هست که برای همیشه ازدست این کورک ها خلاص شد؟
  ممنون میشم منو راهنمایی کنید

 17. باسلام.استادازبابت جوابهایی که در اختیارمون میگذاریدبینهایت سپاسگزارم وبرای شما ارزوی سلامتی میکنم. من ۲۱سالمه وموهای خشک وخیلی مجعدی دارم خیلی دوست دارم موهام صاف وزیبا باشه اگه گیاه یاروغنی برا صاف کردن مو وجودداره لطفا بهم معرفی کنید.واینکه سرم وباچی بشورم بهتره؟وسوال دومم اینکه به نظر شما صورتمو باچی بشورم بهتره؟ پوستم مختلطه.بینهایت سپاسگزارم

 18. سلام.ازراهنماییتان ممنونم لطفا روش مصرف روغن روهم ذکرکنید.ایااین روغن ومیتونم ازعطاری ها تهیه کنم؟

 19. باسلام مجدد.لطفا یه روش خوب برای شستو شوی رورانه برای پوست چرب معرفی کنید.باارزوی سلامتی برای شما. ممنونم.

 20. سلام،استاد گرامی من۴۲سالم است کبد چرب دارم روی صورت وسرم جوشهای ریز با درد وجود دارد گاها” کم وزیاد می شوند،لطفا”جهت بهبودیشان راهنمایی بفر مایید.سپاسگزارم

 21. سلام اقای تهرانی.ممنون از مطالب واقعا مفیدتون
  من این ماسک رو اماده میکنم اما چون یه خورده روان هست رو پوستم وانمیسه و میریزه .اگه یه خورده پودر جوانه گندم بهش اضافه کنم موردی نداره؟میتونم ماسک رو برای یه روز تو یخچال نگه دارم و استفاده کنم؟

  • ۱- بله می توانید اضافه کنید
   ۲-نباید در یخچال نگهداری کنید . باید تازه مصرف کرد.
   ۳- مشکل سایت مربوط به تغییرات در قالب سایت بوده که در حال حاضر مشکلی مشاهده نشده.

 22. استاد میشه برای بر طرف کردن تعریق زیاد هم راهنمایی کنید؟؟؟

 23. سلام استاد.به نظر شما بخورگل ختمی,بابونه,آویشن و…برای ازبین بردن جوشهای صورت موثر است؟

 24. ممنون ازپاسختون بزرگوار
  استاد اگه میشه بفرمایید اگه ازنوشابه کامبوجا استفاده کنم ممکنه برای همیشه ازدست کورک خلاص شم؟یا طبق توضیحات مربوط به قسمت جوش صورت وبدن برم کافیه؟؟؟؟پیشنهاد شما برکدوم درمان هست؟

 25. سلام اقای حکیم تهرانی تبریک به جهت وب مفیدتان . متاسفانه به علت استفاده از وکس برای موزدایی روی ساقه پاهام جوش های قرمز و فولیکول های مویی ایجاد شده که هر چی بیشتر میشه کمتر نمیشه . ممنون میشم راهنمایی کنید ..

  • استفاده از مقدار کمی سرکه ۱۰ گرم و ۱ گرم کافور مخلوز کرده و ماساژ دهید در کمتر شدنشان تاثیر بسیار زیادی دارد.

 26. سلام آقای دکتر
  مشکل من جوشهای جرکی فقط ناحیه چانه است خیلی اذیت میشم جاشونم مونده سیاه شده فقط وفقط این قسمت میزنه براثر چیه چه راه درمانی پیشنهاد میکنید .ممنونم

 27. با سلام و خسته نباشید الان مدت چند ماهه که روی باسنم لکه های قهوه ای اومده درست مثل اینکه سوخته و جاش مونده نمی دونم لکه چی هست درست مثل پوست سوخته که چروکیده شده باشه می ترسم نوعی بیماری پوستی باشه ممکنه به من کمک کنید آیا راهی برای رفعش وجود داره

 28. با سلام و خسته نباشید
  استفاده از صابون سفیداب مغز بادام برای چه نوع پوستی مناسبه؟ اگه از این صابون استفاده میکنیم از هیچ صابون دیگه نمیخواد استفاده کنیم؟

  • یک صابون مناسب برای پوست های چرب و مستعد جوش است و در ضمن در ساخت این صابون از مواد شیمیایی کمتری استفاده شده است.

 29. سلام
  برای درمان جوش های زیاد روی باسن چیکار باید بکنیم؟؟؟توروخدا یه راه حلی بدید!متشکر میشم. 🙁

 30. با سلام خدمت حکیم بزرگوارمن یه مدته گردنم و پشتم خیلی جوش میزنه هم چنین بعضی وقتا پوست بدنم کهیر میزنه ایا راهی برای برطرف کردنش هست من به یه عطاری مراجعه کردم و عرق کاسنی و گشنیز بهم داد ولی تاثیرنداشت

 31. با عرض سلام وخسته نباشید میخواستم بدونم آیا میشه غدد چربی پوست صورت رو خشک کرد؟

 32. سلام
  لطفا برای پرپشت شدن ابروها روغنی معرفی کنید

 33. سلام استاد
  ممنون از مطالب بسیار مفیدتون
  من ۳۲سال دارم وقبلاا خیلی صورتم جوش میزد ولی از وقتی که کرمهای چرب به پوستم نمی زنم بهتر شده.
  مشکل الان من لکهای صورت که چند بار به دکتر مراجعه کردم ولی با داروهای ضد لک درمان نشدم اگه ممکنه منو راهنمایی کنید .لکهای صورت من هم ناشی از افتاب سوختگی است وهم لک بارداری.
  باور کنید من در خونه هم ضد افتاب مصرف می کنم.
  یه سوال در مورد ماسکهایی که روغن زیتون در ترکیبشون هست ایا برای پوست چرب مناسبه و باعث جوش زدن صورت نمیشه .
  با تشکر

 34. باسلام من روی کمرم خیلی جوش میزنه با اینکه دستکاری نمیکنم ولی جای اونها بصورت لکه باقی میمونه خواهش میکنم کمکم کنید

 35. سلام استاد واقعا از سایتتون ممنونم.برای سفیدوشفاف شدن سفیدیه چشم چیکار میتونم بکنم؟خیلی ممنون

 36. سلام استاد
  من چند ماه پیش عمل هموروئید و شقاق و سینوس چرکی روده کردم ولی یبوستم از بین نمیره و همچنان ادامه داره طوری که احساس میکنم دوباره هموروئید دارم. نمیدونم چیکار کنم. لطفا راهنمایی کنید

 37. راستی اگه میشه به وبم سبزنین و اونجا هم جوابمو بدین
  مرسییییییییییییییییییییییی

 38. سلام..
  میخواستم نظرتون رو راجع به روغن شتر مرغ برای پوست بدونم ؟
  ممنون..

 39. واقعا سایتتون جذابه خسته نباشید
  میشه طرز تهیه لوازم آرایشی رو که میشه تا حد امکان تو خونه درست کنیم رو بفرمایید؟

 40. سلام استاد
  تورو خدا حتما جواب بدید…من ۲۵سالمه.قبلا و در دوران نوجوانی زیاد جوش نمیزدم اما الان حدود ۲ساله که خیلی صورتم جوش میزنه(بیشتر پیشونی و اطراف شقیقه) اما یه مدل جوش میزنم که خیلی ناجوره اونم روی گونه نزدیک بینیه که اول بصورت ورم قرمز رنگ زیر پوستی ظاهر میشه و خیلی هم بزرگ و سفته و بعد نم نم میزنه بیرون و تا چند وقت روی صورتمه ولی نه چرک داره که بشه تخلیش کرد نه علایم دیگه.بعد از چند وقت فروکش میکنه و دوباره ظاهر میشه.
  خواهشند راهنمایی کنید این دیگه چه مدلشه و علت و راه های درمانش چیه؟
  با سپاس

  • تمام راه های درمان را که در همین مطلب مطالعه کردید را اجرا کنید و در کنارشان از ترکیب : زرشک ، آلو ، عناب به صورت مساوی و خیس کرده به شکلی که هر روز دو لیوان میل کنید را مصرف تا نتایج بهبودی هر چه زودتر نمایان شوند.

 41. سلام مجدد استاد
  مبشه لطفا یه راه حلی به من ارایه بدین. صورتم خیلی بد شده.

 42. با سلام لطفا درمانی برای ترکهای روی ران پا و باسن راهنمای کنید توروخداا

 43. سلام وخسته نباشید خدمت شما .وتشکرفراوان از سایتتون.واسه ترکها وتیرکی بدن راهنمایی میخاستم.وهمچنین جوشهای سرسیاه بین ران وباسن

 44. سلام اب زیاد خوردن میگن از نظر طب سنتی بده و باعث پیر شدن کلیه ها میشه و میگن هر موقع تشنه شدی باید اب بخوری وگرنه بیمار میشی درسته؟؟خوب من که زیاد تشنم نمیشه و شاید روزی ۱لیوان اب بخورم ولی پوست صوزت و بدنم خیلی جوش میزنه و کم اب هم هست باید چیکار کنم؟

  • سلام
   معمولا دانشمندان تغذیه عقیده دارند که قبل از احساس تشنگی آب بخورید و آن چیزی که باعث فرسودگی کلیه ها می شود مصرف چای است.

 45. سلام. استاد سپاس از مطالب مفیدتون. خواهش میکنم من راهنمایی کنید
  شوهرم صورتش خیلی جوش میزنه ،همیشه صورتش جوش داره 🙁
  حتی قرص راکوتان و… مصرف کرده . صورتش خیلی خیلی چرب.
  چیکار کنم و چی بخوره این جوشها حداقل کمتر بشه و اینطوری نباشه. مشکل از کبدش یا کلیه هاش؟ چیکار کنم 🙁
  ممنون میشم راهنماییم کنید. سپاس

 46. سلام ناخن شصت پام چند سال پیش براثر ضربه افتاد ولی ناخنی که رشد میکنه سالم نیست پیچ دار وبرامدس من پی بز هم روش گذاشتم ولی تاثیری نداشت لطفا بگید برای اینکه دوباره ناخن سالم رشد کنه باید چیکار کنم ممنون

 47. سلام من روزانه زیادی می نه جاش مونده

 48. با سلام و تشکر از سایت خوبتان، منظور از جوانه گندم ، پودر خود جوانه گندم ا ست یا گندم جوانه زده را با هم استفاده کنیم

 49. سلام استاد تشکر از مطالب مفید و ارزندتون
  امیدوارم شاهد مطالب بهتری از شما باشیم. موفق و سربلند باشید

 50. سلام
  برای پارکینسون چه در مانی دارید
  ممنون

 51. راه درمان سریع جای جوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.